Academy Timetable



Class timetable and Term Dates

Autumn 2021 Term Dates

Monday 6th September - Sunday 19th December

Half term - Monday 25th October - Saturday 30th October

 

Mondays  |  Venue - Ensbury Park - Katie Chaldecott-Gill

3.45pm - 4.45pm  Private coaching/Festival Practice

4.45pm - 5.15pm  Private coaching

5.15pm - 5.45pm  Boys Only Class

5.45pm - 6.15pm  Private coaching

6.15pm - 7.00pm  Commercial

7.00pm - 8.00pm  Pilates


Tuesdays  |  Venue - Ensbury Park - Katie Chaldecott-Gill

3.45pm - 4.45pm   Prelim Modern and Tap

4.45pm - 5.45pm   Grade 6 Ballet and Pointe

5.45pm - 6.30pm   Junior Gold Tap

6.30pm - 7.00pm   Stretch and body conditioning

7.00pm - 8.00pm   Advanced Ballet

8.00pm - 8.30pm   Senior Bronze / Silver Tap

 


Wednesdays  |  Venue - Ensbury Park - Julie Dolbear

3.45pm - 4.30pm  Grade 4 Ballet 

4.30pm - 5.15pm  Junior Silver Modern

5.15pm - 6.15pm  Grade 6 Ballet and pointe

6.15pm - 7.00pm  Senior Bronze Modern

7.00pm - 8.00pm  Pre-Intermediate Ballet and Pointe

8.00pm - 8.45pm  Senior Silver / Gold Modern


Wednesdays  |  Venue  - St Marks Church Hall  - Katie Chaldecott-Gill/ Chloe Hughes

3.50pm - 4.35pm   Assessment Ballet - Preliminary Ballet

4.35pm - 5.05pm  Stretch and body conditioning

5.05pm - 5.50pm  Grade 1 Ballet 

5.50pm - 6.35pm  Grade 3 Ballet

6.35pm - 7.10pm  Junior Bronze Modern

Thursdays  |  Venue - Ensbury Park - Katie Chaldecott-Gill/ Chloe Hughes

10.45am - 11.25am Pre school Ballet and Acro

3.45pm - 4.45pm   Assessment Tap / Prelim Modern

4.45pm - 6.00pm   Grade 2  Ballet and stretch and body conditioning

6.00pm - 7.00pm   Private coaching


Fridays  |  Venue - Ensbury Park  / Pavilion - Katie Chaldecott-Gill

4.00pm - 4.45pm  Acro Minis   /  MT Juniors

4.45pm - 5.30pm  Acro Juniors  / MT Inters

5.30pm - 6.30pm  Acro Inters  / MT Seniors

6.30pm - 7.30pm  Acro Seniors

7.30pm - 8.00pm  Contemporary

8.00pm - 8.30pm  Private coaching


Saturdays  |  Venue - Ensbury Park - Katie Chaldecott-Gill

8.30am - 9.15am       Grade 3 Ballet

9.15am - 10.00am     Junior Bronze Tap

10.00am - 10.30am   Stretch and body conditioning

10.30am - 11.30am   Grade 4 Ballet

11.30am - 12.15pm   Junior Silver Tap

12.15pm - 2.00pm     Private Coaching